لوله فولادی برق گالوانیزه گرم کاندوئیت تیک

لوله فولادی برق گالوانیزه گرم کاندوئیت تیک

لوله فولادی برق یا کاندوئیت چیست ؟

جنس فلز اصلی این نوع لوله از فولاد است زمان تولید لوله فولادی در خارج از ایران به سال 1800 باز میگردد. بنابراین در بازار خرید و فروش ایران نامشان لوله کاندوئیت هم شناخته می شود. لوله ای گالوانیزه استوانه ای به طول شش متر که دو سر آنها باز است و سطح داخلی و خارجی دایره مسطح طراحی می گردد.

جنس لوله فولادی کاندوئیت :

ترکیبی از فلزات و آلیاژی چون ، آلومینیوم ، تتانیوم ، تنگستن و فلز پایه آهنی است. این نوع ترکیبات باعث شده تا مقاومت لوله فولادی بسیار زیاد شود و میتوان از آنها برای انواع لوله کشی در داخل و خارج زمین استفاده کرد.

کاربرد انواع لوله فولادی در صنعت های مختلف :

این نوع لوله ها کاربردها مختلفی دارند برای مثال در گاز کشی مییبایست از جنس فولاد با کربن استیل و رنگ سیاه استفاده شود. از نظر نوع ساخت ، اندازه ها و وزن دارای تلرانس و تست های عالی دارای استاندارد باشد. تمام لوله های فولادی در خارج از ایران دارای استاندارد هایDIN”MSS_SP”AGA”ASTM”API که بعضی از آنها بصورت سفارشی در داخل کشور مثل ISIRI رعایت می شود. سطح بیرونی لوله فولادی همیشه صاف و هموار است مگر آنها آبکاری گرم شده باشد. استفاده لوله های فولادی به غیر از برق رسانی برای منتقل کردن گاز و نفت ، آب رسانی ، پالایشگاه ها و پتروشیمی ، داربست ، ساخت کشتی ، طونل که مناسب هر کدام لوله ای استاندارد انتخاب می شود.

تقسیم بندی لوله های فولادی کاندوئیت از نظر انسجام و مقاومت به 3 دسته طبقه بندی می شود :

لوله فولادی و گالوانیزه برق

اول وزن آنها که متناسب به نوع دیوارها و طول و قطرشان که بصورت اینچی یا PG بررسی می شود. دوم از نظر برنامه کاربردی که در کجا نصب و راه اندازی می شود. در نهایت نوع کد گذار کاندوئیتی که قرار است در چه صنعت استفاده شود.

طبقه بندی نوع تولید لوله های فولادی گالوانیزه شده در کارخانه ها :

به دو صورت اصلی تولید می شود مانیسمان یا بدون درز و بصورت کاملا یک تیکه است ، درزدار آنها رول دو تیکه جوش دار است. در بازار عرضه و تقاضا لوله های گالوانیزه برق بدون درز و درزجوش گفته می شود که از نظر قیمت با هم تفاوت دارند و به شیوه های الکتریکی کوره ای باز یا قلان ی که با فشار اکسیژن ساخته می شود. اگر گرید لوله فولادی زیاد باشد ضخامت دیواره هم مسلما بیشتر می شود.

اطلاعات فنی اندازه یا ابعاد لوله های فولادی PG  و اینچی که با استادارد کاندوئیت NPS و DN مشخص می شود :

مشخص کردن سایز لوله فولادی گالوانیزه ای که به انگلیسی Diameternominal  است به اختصار DN گفته می شود. قطر داخلی و خارجی بصورت اسمی به ترتیب ID ” OD  ” SCH در نوع متریک عنوان می شود . طول شاخه ها ال و T تیکنس ضخامت لوله ي فولادی است.

لوله های فولادی به دو روش در کارخانه تولید لوله گالوانیزه ساخته می شوند :

لوله های فولادی درزدار :

نام دیگر آنها درزجوش است ، با در نظر گرفتن قطر و سایزش با رول های ورق  توسط غلطک نوردها دایره ای شده سپس برای اتصال دو لبه جوشکاری می شود. از نمونه های بارز آن کاندوئیت گالوانیزه درزی جوش است که برای بسته شدن درزها آنها را داخل حوضچه های مذاب گذاشته و اصطلاحا آبکاری گرم می کنیم. جوشکاری بدون الکترود یا ERW برای لوله های اینچی تا 24 است بعد از عبور کردن ورقها از غلتک از سیستم های الکتریکی برای جوش دادن و ذوب کاری برای اتصال دادن دو سطح بهره برده می شود. روش دیگر جوش پودری است ، توسط الکترود و پودر مخصوص است که برای بالا بردن استقامت دو قسمت مجزا شده لوله را به هم متصل می کند. روش دوم بیشتر برای درز مارپیچ یا اسپریال و طویل کاربرد دارد.

لوله برق فولادی بدون درز :

نام دیگر آنها مانیسمان لوله سیمی لس است همانطور که مشخص است نیازی به جوش فولاد نیست. بوسیله قالب از شمش های دایره ای گداخته شده بصورت چرخان عبور و سنبه زده می شود به اینصورت درز بیرون لوله برق فولادی نمایان نمی شود.

تولید لوله فولادی بدون درز توسط بلیت و ریختگری :

شمش ها درون کوره گذاشته می شود حرارت تا دمای استاندارد مورد نیاز داده می شود. قالبی از قبل ساخته شده است فولاد گداخته شده درونش هدایت می شود. سنبه ای بصورت افقی داخل کانون لوله هدایت شده سپس فرآیند کشیدن انجام می شود. از روی قلتک عبور داده شده و شاخه ها در فضای باز برای سرد شدن قرار می گیرند. در نهایت کارخانه تولیدی طول آنها را شش و دوازده متری برش می زند و برای بسته بندی از تسمه استفاده می کند. روش دیگر تولید لوله فولادی بدون درز توسط ریختگری است ، لوله ی فولادی در کانونی گریزمرکز قرار داده و شکل دوار استوانه ای به خود می گیرد. تفاوت اصلی بدون درز با درز دار در نوع تولید و با کیفیت بودن آنهاست و بیشتر صنعت های خاصی مثل دیواره چاه نفت ، پالایشگاه نفت و مخزن ها کاربرد دارد.

 

قیمت لوله فولادی آبکاری گرم و سرد PG ها :

با شناختی که در مورد انواع لوله های فولادی پیدا کردیم حال نوبت به بررسی قیمت لوله فولادی با نمره PG رسید. کاندوییت ها در کل بصورت معمولی و آبکاری گرم ساخته می شوند نوع آبکاری شده بیشتر در بیرون لوله کشی بیرون ساختمان و مخصوصا صنایعی که در آنها از مواد شیمیایی و اسیدی کاربرد دارد استفاده می شود.

تمام استانداردهای انواع لوله کاندوئیت فولادی :

کاندوئیت فولادی API5L

فلز پایه آنها قوی تر و دارای تست های با استاندارد بالاست چرا که برای صنایع گازو ونفت استفاده می شود. باز هم این نوع به دو شکل درزدار و بدون درز تولید می شود.

کاندوئیت فولادی ASTM53

طبقه بندی این از لوله های فولادی 3 نوع است که لایسنس یک و دو بهترین و سوم درجه دو است که گریدهای عالی آنها در پتروشیمی و پایشگاهها استفاده می شود .

کاندوئیت فولادی ASTMA106

از جنس کربنات استیل ساخته می شود و مثل لوله فولادی 53 در مناطق نفت خیز مورد نیاز است. تفاوت 106 با 53 در این است که برای دماهای بالاتر هم استفاده می شود.

کاندوییت فولادی ASTMA179

این جنس کاندوییت فولادی آتشخور هم گفته می شود و تحمل زیادی در برابر آتش حتی بصورت مستقیم دارد. خم کردن این نوع لوله بسیار عالی است چون درصد کربنی که در آنها به کار رفته کم است.

لوله کاندوئیت فولادی ASTMA333

نوع ساخت این نوع لوله برای شهرهای سرد مناسب است که به اسم لوله فولادی درجه دمای نزدیک به چهل درجه زیر صفر شناخته می شود. شخیصه شناسایی آنها بصورت اصلی آلیاژی و استیل کربن می باشد.

لوله کاندوئیت فولادی AWWAc200

برای لوله کشی آب مناسب است با لایسنس پایین تر ساخته می شوند سایز آنها بالاتر از 6 اینچ می باشد.

لوله کاندوئیت فولادی 2442 “2440 ” 2441

بیشتر در ساختمان های مسکونی کاربرد دارد لوله فولادی با درصد کربن کم است که لوله گاز هم گفته میشه برای لوله کشی آب گرم و سرد ساختمان نیاز است. وزن آنها سبک ، سنگین و متوسط می باشد.

لوله فولادی استیل یا ضد زنگ ASTM A312

لوله ای استیل با گریدهای 304 ، 321 و 316 تولید می شود آلیاژ اصلی آنها نیکل کروم است که جرم اتمی آنها دارای هفت ایزوتوپ می باشد.

گریدهای لوله فولادی چیست ؟

در حقیقت گرید لوله همان انسجام و مقدار ضخامت و حتی وزن آنها است که از اسکجول 20 ، 40 ، 80 تا 160 پیروی می کند. برای خرید صحیح نیاز است به این پارامترها بیشتر دقت شود چرا که قطر متفاوت با یک گرید مساوی است در صورتی که در ضخامت تفاوت دارد.

<br /> <body data-rsssl=1></p> <p>This page uses frames, but your browser doesn&#8217;t support them.</p> <p></body><br />

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *